Friday, 28 October 2016

Įkvėpk vaikystę: apsilankymas Balikos ašrame

Angliška versija čia.

Vaikai staiga pradėjo bėgti, tarsi bėgtų prie atvažiuojančios ledų mašinos. Akimis nusekiau bėgančius vaikus ir nusišypsojau. Žinojau, kad 7 val. jis pasirodys. "Jis ateis su saule" diena prieš man buvo pasakyta. Vaikai vienas per kitą lietė jo kojas (indiškas pagarbus pasisveikinimas), o jis sugebėjo kiekvienam vaikui galvą paglostyti, taip juos palaimindamas. "Rūta, ateik" – pasakė mano draugė Eirliani ir nusivedė prie Kailašo. Akimirką sutrikau – ar ir man reikia paliesti jo kojas, ar to jau niekas nesupras? Kol svarsčiau, ką daryti, Eirliani mane pristatė ir man buvo vakarietiškai ištiesta ranka. Aš spausdama ranką truputį susilenkiau kaip japonas. Gavosi nei šis nei tas – kaip visada.


Kailašas Satjarthis - Bachpan Bachao Andolan įkūrėjęs ir Taikos
Nobelio premijos lauretas
Nuotrauka: Bachpan Bachao Andolan

Kailašas Satyarthis įkūrė "Bachpan Bachao Andolan" (liet. "Sąjūdis apsaugok vaikystę"), judėjimą kovojanti prieš vaikų išnaudojimą. Oranizacija nuo 1980-ųjų kovoja su vaikų išnaudojimu, prekyba ir skurdu. Darbuotojai rengia reidus, kurių metu vaikai yra išgelbėjami tiesiai iš fabriko ar kitos vietos, kur vaikai yra išnaudojami. Išgelbėtiems vaikams "Bachpan Bachao Andolan" bando grąžinti vaikystę, kurios vaikai yra nusiplenę. "Bachpan Bachao Andolan" tikslas, kurį sąjūdis pateikia savo tinklapyje, yra "identifikuoti, išlaisvinti, reabilituoti ir edukuoti vaikus imantis ryžtingų intrvencijos priemonių - vaiko ir bendruomenės tarpusavio bendravimo, koalicijos kūrimo, skatinant etišką prekybą (aut. past. etiška prekyba skatina įmones ir korporacijas atsakingai žiūrėti į samdomus žmones, daugiau čia) ir masių mobilizacija" (apie "Bachpan Bachao Andolan" viziją daugiau čia). Sąlygos, kuriose dirba vaikai, dažniausiai būna nežmoniškos: vaikai dirba ilgas darbo valandas, atlieka fiziškai sunkius ir sveikatai pavojingus darbus. Vienintelis jų džiaugsmas – kartą per dieną gaunamas maisto davinys, indelis ryžių. Išlikę randai ar deginimo žymės and vaikų odos byloja, kad vaikai patyrė ir smurto. "Bachpan Bachao Andolan" ieškodami išgelbėtų vaikų tėvų įklimpsta į ilgus teisinius procesus. Tuo metu vaikai yra apgyvendinami Delyje esančiame ašrame. Deja, ne visada tėvai surandami. Vaikai, būdami labai maži, nesugeba prisiminti, iš kokio jie kaimo. Dar blogiau – kartais tėvai atgavę vaikus dar sykį juos parduoda kaip pigią darbo jėgą už 1000 – 5000 INR (13,5 - 67,5 EU pagal 2016 spalio 19 d. kursą). Vėliau vaikai perkeliami į Balikos ašramą dar žinomą kaip Bal ašramas (ang. Bal ashram arba Balika ashram), kuris jiems tampa naujais namais. Būtent į Balikos ašramą mano draugė Eirliani, dirbanti kartu su Kailašu Satyarthiu, nusivežė mane praleisti savaitgalio.

Išnaudojami vaikai
Nuotrauka: "Bachpan Bachao Andolan"

Eirliani ir jos kolegos į Balikos ašramą važiavo surinkti vaikų istorijų, kurios reikalingos "Bachpan Bachao Andolan" kompanijomis. Važiavau truputį su nerimu. Aš savanoriavau vaikų namuose Lietuvoje su organizacija "Ne imti, bet duoti" ir savo kailiu patyriau, kokie sudėtingi būna tėvų palikti, pamiršti ir įskaudinti vaikai. Kadangi iš Delio išvažiavome vakare, ašramą jau pasiekėme vėlai. Tik išlipus iš mašinos pajutau kur kas lengvesnę atmosferą negu jausdavau pravėrus vaikų namų duris. Mus apgyvendino bendrabutyje, tokiame pačiame, kuriame gyvena išgelbėti berniukai. Ant sienos buvo pakabinta dienotvarkė. Vaikams diena prasideda 06:00 su jogos pamokoma. Pažiūrėjau į telefoną, kuris rodė artėjantį vidurnaktį. „Na, bet mes juk turėtumėme atsikelti su vaikais? Reikia sudalyvauti rytinėje jogoje“ - galų gale nusprendėme vieningai, nors ir nelabai patenkintos, kad reikės anksti keltis.

Vaikai danartys jogą Balikos ašrame
Nuotrauka: "Bachpan Bachao Andolan"

Nustebino vaikų disciplina. Aš bėgau į aištelę valydama traiškanas iš akių ir šlubčiodama su niekaip iš miego sąstingio nepabundančia koja. Berniukai, tvarkingai apsirengę uniformomis, jau sekė guru nurodymus ir atlikinėjo pratimus. Tik pasibaigus jogai, lygiai 7:00 val., pasirodė Kailašas. Jis kartu su vaikais vaikšiodamas ratu apink Balikos ašramo kiemą, dainavo dainas ir bendravo su vaikais. Nustebino ir vaikų šiltas ir ramus charakteris. Vaikai mielai ir tvarkingai atsakydavo į visus klausimus. Prasilengdami su manim vaikai gražiai nusišypsodavo ir pasisveikindavo: "Good morning, Didu" (Didi – hindi – vyr sesuo, Didu – mažybinė šio žodžio forma; liet. "Labas rytas, sesut) arba „Good Morning, Hindi“ (liet. "Labas rytas, hindi"). Jiems buvo gan sunku įsiminti mano vardą, tai tiesiog mane vadino hindi, kadangi suprantu šią kalbą ir su vaikais bendravau būtent hindi. Sujaudino vaikų šypsenos ir laimingi veidai, kurias sunku pamatyti tarp žmonių gyvenančių patogų gyvenimą. Sujaudino jų nuoširdumas ir jų meilė vienas kitam. Balikos ašrame per visą savo viešnage negirdėjau nė vieno kivirčo tarp berniukų, kas yra visiškai normalu tokiame amžiuje. Mane sujaudino jų skausmas ir pastangos gyventi toliau be jokio pykčio kartėlio širdyje.

Kailašas Satjarthis su berniukais po rytinio pasivaiščiojimo
Nuotrauka: "Bachpan Bachao Andolan"
Vienas vaikas rytinio pokalbio metu buvo paklaustas: "Ką tu labiausiai mėgsti ašrame?". Vaikas atsakė: "Poną guru". "Kodėl?" "Jis myli mus labiau nei mūsų tėvai mylėjo". Guru atėjo šalia vaiko kukliai šypsodamasis. Šis mokytojas, apie kurį su meilę kalbėjo vaikai, kadaise pats buvo išgelbėtas šios organzacijos. Kai jis užaugo, jis nusprendė pasilikti Balikos ašrame ir padėti kitiems vaikams. Ir jis nevienintelis toks. Pastebėjau Balikos ašrame visur besisukiojantį jaunuolį su marškinėliai, ant kurių buvo užrašyta: "Geriausi draugeliai". Aš paklausiau, kas šis vaikinas? Kai jam buvo 10 metų, jis buvo išgelbėtas Kailašo Satjarthio organizacijos. Vaikinukas užaugo Balikos ašrame. Dabar jis inžinerijos studentas, savo visas atostogas savanoriaujantis Balikos ašrame.

Vaikai darantys jogą su guru
Nuotrauka: "Bachpan Bachao Andolan"

Dėl savo veiklos, kuriai Kailašas skyrė beveik visą savo gyvenimą, 2014 metais jis buvo nominuotas Nobelio taikos premijai. Iki šiol prisimenu apsilankymą Balikos ašrame, kuris spinduliavo teigiama energija. Tikiuosi, kad ir toliau Balikos ašrame atsiradusios vertybės bus perduotos iš rankų į rankas, iš vienos kartos į kitą.


No comments:

Post a Comment